Yükselen Burç Bulma

19 Eylül 2021 Pazar

Yükselen Burç

Geceleri Ay’a ve yıldızlara bir süre bakıldığında, onlar doğudan batıya doğru kayıyor gibi görünürler. Uzayın öyle dönüyormuş gibi görünmesi, on iki takım yıldızın her gün dünyanın doğu ufkundan doğup, 12 saat sonra batı ufkundan batması görünümü sergiler ki bu da hangi enlem noktasından bakıldığına bağlı olarak değişir.

Örneğin bir kimse, 5 Nisan’da; gece oı.3o’da, 40 derece kuzey paralelinde doğmuş olsa yükselen burcu Oğlak olacaktır. İki saat sonra ise Kova olacaktır. Bundan iki saat sonrasında doğduğunda Balık olacaktır ve bu böyle değişip gidecektir.

On iki burcun her biri iki saatte yükselir ve dünya çevresindeki turlarını 24 saatte bitirirler. Yükselen burç, insanın doğduğu sırada ufukta yükselmekte olan burçtur. Yükselen, yürüme şeklini, konuşma biçimini, jest ve hareketleri, yani fiziksel vücudu yönetir.

Doğum Saatinin Bilinmesi

Kişi sandığından 45 dakika daha erken veya geç doğmuşsa, her zaman kendisine ait olarak bildiği burçtan çok başka bir Yükselen burcu olabilir. Güneş, Ay ve Yükselen, çoğu horoskoplarda üç ayrı burçta bulunur. Bir kimse gün başlarken doğmuşsa Güneş burcu ile Yükselen burcu aynı olur. Örneğin bir kimse 21 Haziran günü şafak vakti doğmuşsa çifte İkizler sayılır.

Yay burcu yükselirken doğan kadın veya erkek, açık hava yaşamından, seyahatten, atlardan ve genel olarak spordan hoşlanır. Bu insan çoğunlukla açık sözlü, iyi yürekli ve samimidir. Akrep yükselirken doğanlarsa, bunun hemen hemen tersi olurlar; fiziksel olarak güçlü ve dayanıklı, sır dolu, oldukça kuşkucu ve kararlıdırlar.

Birbirlerinden saat farkı ile doğmuş insanlar böylesine değişik durumlar sergileyebildiklerinden, doğumun saati, dakikası önemli olmaktadır. Horoskobunu eline alan bir kimse, doğum tarihine, yerine ve zamanına göre sabit bir haritanın hazırlanmış olduğunu görür. Fakat gökyüzü ve dünyanın hareketi devam etmektedir! Dolayısı ile daha sonraki bir tarih için bu sabit konumlar değişecektir. Örneğin Ay, en hızlı hareket eden yıldızdır. 2 saatte ortalama olarak 1 derece ilerler.

Güneşin ilerlemesi ise ortalama olarak 1 günde 1 derecedir. Hareket eden gezegenler, belirli sürelerde doğum anındaki sabit konumlara değişik açılar yapacaklardır. Bu açıların değerlendirilmesi ve yorumlanması ile gelecekteki oluşumlar hakkında tahmini saptamalar yapılır.

Bir insan için doğum anında gökyüzünün durumu çok önemlidir. Bir insanın doğum anında güneş sisteminin elektromanyetik ve gravitasyonel etkileşim durumu, onun kişiliğini ve karakterini etkilemekte, üzerinde silinmez bir takım izler bırakmaktadır.

Bir kimsenin kişiliğinin ve yeteneklerinin anahtarının horoskobunda gizli olduğuna inanılmaktadır. Birbirinden çok farklı gezegen düzenleri vardır ve böyle olması bir insanı tıpkı parmak izi gibi benzersiz kılmaktadır.

Aslında ikiz kardeşlerin dahi tam olarak aynı horoskobu paylaşması fiziksel olarak imkânsızdır.

Bazen ikiz insanlar birbirinden birkaç saat farkla dünyaya gelebilirler. Bu durum Yükselen burçta hızlı hareket eden diğer gezegenlerde de büyük farklılıklara yol açabilir. Örneğin Ay, bunlardan biridir. Merkür'le Venüs de hızlı hareket eden gezegenlerdir. Bunlar bir burçtan diğerine ya doğrudan ya da geriye kayar gibi geçebilirler. Güneş bir ay boyunca gökyüzünün belli bir bölümünden geçer, Zodyak'ın belli bir bölümünde bulunur.

Aynı anda dünyanın her yanında birçok insan dünyaya gelir. Fakat bunlardan birisinin tam doğduğu anda ve doğduğu yerde, başka bir bebeğin de dünyaya gelmesi, ya imkânsız ya da çok az rastlanan bir durumdur.

Belli bir yılın, belli bir ayının, belli bir gününde, dünyanın belli bir noktasından bakıldığında ortaya çıkan gökyüzü haritası, bir insanı bu dünyada benzersiz kılan en önemli etkenlerden birini oluşturmaktadır.

Kaba bir hesapla, 25.000 yıldan beri, tam olarak bir insanın horoskobunun aynısına sahip bir başkası doğmuş değildir. Daha 25.000 yıl boyunca da doğmayacaktır. Gezegenlerin tümünün turunu tamamlayıp aynı pozisyona dönmesi, aralarında aynı mesafelerin ve ilişkilerin yeni baştan oluşması bu kadar uzun sürmektedir. Pek az kimsenin Horoskobu birbirine benzer.

Astrolojinin temel ilkelerine göre aynı yerde ve aynı zamanda doğan çocuklar, genetik bir akrabalıkları olmasa dahi hayatlarında yer alan olaylarda olsun, psikolojik karakterlerinde olsun, bir takım benzerlikler göstermektedirler.

Gerçek bir hikaye: 4 Haziran 1738’de İngiltere’nin bir kasabasında aynı saatte, sabahın 7 buçuğunda iki çocuk dünyaya gelir. Birinin babası Kral diğerininki ise hırdavatçıdır. İkisinin yıldızsal teması aynıdır, gezegenleri, evleri ve aspektleri de birbirinin aynıdır. Bu sebepten de bu iki kişinin yazgısı birbirinin aynısı olur. İkisi de aynı anda babalarının yerine geçerler, aynı gün evlenirler, aynı sayıda çocukları olur. Aynı kazaları geçirirler. Bir saat ara ile ölürler.

İkiz Kardeşlerin Durumları. Astrolog Evangeline Adams, ikizler hakkında: "İkizler birkaç dakika ara ile doğmuş dahi olsalar, genellikle söylenenlere uygun bir durum gösterirler. Fakat her zaman böyle olma durumunda değillerdir. En az birkaç dakika arayla doğmalarından dolayı, gökteki gezegenler köklü değişmeler gösterebilir." diye bahsetmektedir.

Yükselen Burç Hesaplama

Yükselen Burç Hesaplama

Yükselen Burcunuzu, yükselen burcunuzun özelliklerini ve sizi nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Yükselen Burç Hesaplama formu ile kolayca yükselen burcunuzu hesaplayabilirsiniz.